Fanatik Sports&Business Summit 2022 düzenlendi | FUTBOLHABER.COM.TR

 Fanatik Sports&Business Summit 2022 düzenlendi | FUTBOLHABER.COM.TR
Okunuyor Fanatik Sports&Business Summit 2022 düzenlendi | FUTBOLHABER.COM.TR
Google News

İstanbul’da bulunan Goodspaces’da gerçekleştirilen etkinliğe ülkemize artistik cimnastik branşında ilk Dünya Şampiyonluğunu kazandıran İbrahim Çolak, Avrupa Şampiyonu kadın güreşçimiz Evin Demirhan Yavuz, Gençler Dünya ve Avrupa Şampiyonu, Türkiye rekortmeni milli yüzücümüz Merve Tuncel ve 73 yıl sonra olimpiyatta finalde yarışma başarısı gösteren ilk türk üç adım atlayıcı Necati Er, Türkiye’ye cimnastik branşında ilkleri yaşatan, birbirinden değerli şampiyon sporcular yetiştirip Türk ve dünya cimnastiğine kazandıran Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen, Artistik Cimnastik Dünya Şampiyonu İbrahim Çolak, Aerobik Cimnastik Dünya Şampiyonu Ayşe Begüm Onbaşı, yükselen değerimiz, Ritmik Cimnastik Uluslararası Yunanistan Turnuvası Şampiyonu Yeliz Güneş, Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Akdurak, (FIDE) Danışma Kurulu Üyesi ve Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, Briç Federasyonu Başkanı Yasemin Merçil, Türkiye’nin ilk FIFA Kokartlı kadın futbol hakemi Lale Orta, olimpiyata katılan ve finalde yarışan ilk Türk kayakla atlama sporcusu olan Fatih Arda İpcioğlu, olimpiyatta finale kalan, Akdeniz Oyunları’nda şampiyon olan ilk Türk sırıkla atlama atleti Ersu Şaşma, Manş Denizi’ni geçen en genç Türk Kadın yüzücüsü Aysu Türkoğlu ve eskrimde Avrupa üçüncüsü olan Kılıç Milli Takımı’mızın Kaptanı Enver Yıldırım, Anadolu Efes’in Genel Menajeri Alper Yılmaz, , Milli Takımlar Kadın Futbol Takımı Teknik Direktörü Necla Güngör, Beşiktaş Kadın Futbol Takım Kaptanlarından Didem Karagenç, Galatasaray Kadın Futbol Takım 2.’inci Kaptanı İsmigül Yalçıner, Fenerbahçe Kadın Futbol Takım Kaptanı Ezgi Çağlar katılım gösterdi.

Zirvenin açılış konuşmasını Fanatik Gazetesi yazarlarından Hamit Turhan üstlendi. Katılımcılara ve davetlilere teşekkürlerini ileten Turhan, sporcuları ve spor insanlarını bir araya toplamanın çok önemli ve gurur verici olduğunu söyledi.

HEDEF OLİMPİYAT MADALYASI

Fanatik Sports & Business Summit’in ilk oturumu Türkiye İş Bankası ile Başarı Hikayeleri oldu. Fanatik Gazetesi yazarı Olcay Çakır’ın moderatörlüğünde gerçekleşen oturumda üç adım atlamacı Necati Er hedefinin altın madalya kazanmak olduğunu söyledi. Avrupa Şampiyonu milli güreşçi Evin Demirhan Yavuz, güreşe başladığında toplumdaki algı ile bir süre mücadele etmek durumunda kaldığını belirterek, “Öncelikle ailemi ikna etmek zorunda kaldım. “Kadın güreş mi?” yapar söylemlerini önce ailemde duydum. Sonra milli takım kamplarına davet edildim ve bu fırsatları altın madalya alarak değerlendirdim. Çok zorluklarla karşı karşıya kaldık. Abim benim başarı hikayemde büyük pay sahibi. İlk başlarda abim, antrenmanlara gittiğimi bilmesin diye antrenman çantamı arkadaşlarımla yolluyordum. Şimdi ise abim, kızının antrenman çantasını hazırlıyor. 2024’te hedefimiz altın madalya” dedi.

TÜRKİYE CİMNASTİK FEDERASYON BAŞKANI SUAT ÇELEN: BAŞARI SPORCULARIN BAŞARISIZLIK BENİMDİR

Mehmet Demirkol’un moderatörlüğünde gerçekleşen Vestel ile Türkiye’nin Cimnastikçileri oturumunda yer alan Jimnastik Federasyon Başkanı Suat Çelen çok ağır bir branşta yarıştıklarını “3 yaşında başlıyorsunuz ve 10 yıl sonra Avrupa arenasına giriş yapıyorsunuz” diyerek belirtti. Sporcularının madalya stresi yaşamasını istemediğini söyledi. Oturumda yer alan İbrahim Çolak’ın hedefi ise 2024 Paris Olimpiyatları… Oturumda konuşmacı olarak yer alan Vestel CMO’SU Duygu Badem Uylukçuoğlu ise sporcularla aile gibi olduklarından bahsetti.

KADINLARIN IŞILTISI BAŞARIYI GETİRDİ

Günün en özel oturumlarından biri ‘Capital Sports Media ile Öncü Kadınlar’ adı altında yapıldı. Capital Sports Media Genel Müdürü Aydil Erçoklu moderatörlüğü üstlendi. Konukları ise Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Akdurak, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, Türkiye Briç Federasyonu Başkanı Yasemin Merçil, eski futbol hakemi Prof. Dr. Lale Orta ile Dünya ve Avrupa şampiyonu, Güreş Federasyonu Asbaşkanı Yasemin Adar oldu. Özlem Akdurak konuşmasında, “Federasyona geldiği günden beri uluslararası başarının hayal olmadığını anlattı. Türkiye’nin ilk FIFA kokartlı kadın hakemi Lale Orta ise, “Futbol yaşamım boyunca merkezimde oldu. Doktora tezimde futbolu merkeze alarak çalışmalar yaptım. Futbol erkek oyunu dendi, kendimi ispat etmeye çalıştım” diye konuştu. Yasemin Merçil ise, “Bir kadın olarak çok büyük zorluklar yaşadım. En büyük engel, kız çocuklarının beynindeki engel.” ifadelerini kullandı. Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay ise şunları söyledi: 6 kadın olarak yönetimde yer aldık. Son dönemde kadınların verdiği ışıltı, güzel fikirler ve motivasyon ile başarılı olduk.

DOĞRU ÇALIŞMAK BAŞARMAKTIR

Avrupa 3.’sü olan Eskrim Kılıç Milli Takım Kaptanı Enver Yıldırım, “Olimpiyat madalyası aldım. Başarının sonu yok. Ancak başarısızlık da var” diye konuştu. Oturumun bir diğer katılımcısı, Akdeniz Oyunları’nda şampiyonluğa ulaşan ilk Türk sırıkla atlama atleti Ersu Şaşma’ydı. Başarılı sporcu, “Sporda doğru çalışmak, başarmaktır. Nasıl başarıyı kendimiz elde ediyorsak, aynı şekilde başarısızlığı da biz elde ediyoruz” dedi. ‘Yenilmeden kendinize gelmelisiniz’ Manş Denizi’ni geçen en genç Türk kadın yüzücü olarak adını tarihe yazdıran Aysu Türkoğlu ise şunları söyledi: Başarı eşittir özveri… Başarının arkasında, oldukça fazla moral bozukluğu ve sizi etkileyen birçok faktör vardır. Ancak bunlara yenilmeden kendinize gelip, başarabildiğinizi göstermelisiniz.

KADIN FUTBOLUNA İLGİ GÜN BÜYÜYOR

Türkiye’de her geçen gün gelişen ve daha fazla kadın futbolu, Sport&Business Summit 2022’nin ilgi çeken konularından biriydi. Yazarımız Tunç Kayacı, Petrol Ofisi ile Kadın Futbolu Oturumu’na moderatörlük yaptı. Oturumda, Petrol Ofisi Pazarlama Direktörü Sinan Seha Türkseven, Beşiktaş’ın yıldızı Didem Karagenç, Galatasaray’ın başarılı oyuncusu İsmigül Yalçıner, Fenerbahçe Kaptanı Ezgi Çağlar ve Milli Takımlar Kadın Futbol Takımı Teknik Direktörü Neclü Güngör yer aldı. Sinan Türkseven, “Fenerbahçe ve Galatasaray’a imza atmadan önce araştırma yaptık. Futbolseverlerin yüzde 80’inin kadın futboluna ilgi gösterdiğinin sinyallerini aldık” dedi. Milli Takım’ın teknik patronu Necla Güngör, “Kızlarımızın gösterdiği mücadeleyi herkesin görmesini istiyoruz. Geleceğin çok aydınlık olduğunu söyleyebilirim” dedi. ‘Kadın idolfutbolcu yoktu’ Beşiktaş’ın yıldızı Didem Karagenç, “Hayal edemeyeceğim zamanlardan buralara geldim. Beşiktaş’ın öncülüğünde kadın futbolu değişmeye başladı. Fenerbahçe’nin kaptanı Ezgi Çağlar, futbola sokaklarda başladığını belirterek, “Benim için en büyük başarı, genç kardeşlerime örnek olabilmek” dedi. ‘Hayallerimizin peşinden gittik’ Galatasaray’ın 2. kaptanı İsmigül Yalçıner ise, “Bizler kadın futbolunun öncüleri olduk” ifadelerini kullandı.

TÜRK SPORUNA DESTEĞE DEVAM

Günün bir diğer oturumu Bitexen ile Spor ve Teknoloji konu başlığıyla düzenlendi. Moderatörlüğünü yazarımız Serkan Akcan yaparken, konuğu ise Bitexen Genel Müdür Yardımcısı Ozan Erdoğ oldu. Erdoğ, “Amputede, Futbol Milli Takımımız’ın sponsoruyuz. Geçen hafta Dünya Kupası’nı hep birlikte kazandık. Bu gibi destekler bizi manevi anlamda tatmin ediyor” ifadelerini kullandı. Ozan Erdoğ, 2024 yılında Olimpiyat Oyunları’nın düzenleneceğini hatırlatarak, “Biz yine Türk sporunun ve sporcusunun yanında olmaya devam etmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

‘İhtiyaç duyan kulüplere yöneldik’

Bitexen Genel Müdür Yardımcısı Ozan Erdoğ, “Ülke sporuna destek olmak için, daha çok ihtiyaç duyan kulpülere yöneldik. Bunu sürdüreceğiz. Anadolu kulüpleri ile çok yakın temaslarımız, ortaklıklarımız ve desteklerimiz var. Bu, bizim bilinçli bir şekilde hayata geçirdiğimiz bir proje” ifadelerini kullandı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

buradan bir menü oluşturun