• Ana Sayfa
  • +Plus
  • Fenerbahçe Başkanı Ali Koç: ‘‘Başkanla tavla oynayan hakem var!’ | FUTBOLHABER.COM.TR

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç: ‘‘Başkanla tavla oynayan hakem var!’ | FUTBOLHABER.COM.TR

 Fenerbahçe Başkanı Ali Koç: ‘‘Başkanla tavla oynayan hakem var!’ | FUTBOLHABER.COM.TR
Okunuyor Fenerbahçe Başkanı Ali Koç: ‘‘Başkanla tavla oynayan hakem var!’ | FUTBOLHABER.COM.TR
Google News

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kurulu (MHK) dün Süper ve 1. Lig kulüp başkanlarına Video Asistan Hakemliği ile sunum yaptı, VAR odasında uygulamalı pozisyon değerlendirmeleri gösterildi.

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek ve Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi’nin katılmadığı organizasyonda Başakşehir, Alanyaspor ve Adana Demirspor başkanları yer almadı. Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un, beraberinde Teknik Direktör Jorge Jesus ile takım kaptanı kaleci Altay Bayındır’ı getirmesi dikkat çekti. VAR odasındaki uygulamadan önce kulüp başkanlarına yapılan sunumda Video Asistan Hakemleri sahneye davet edilerek kariyerleriyle ilgili bilgi verildi.

‘En iyisi olmalıyız’

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türk hakemliğini iyileştirmek için her fedakarlığı yaptıklarını belirtirken, “Hakim, hakem ve hekim yaptıkları işte tarafsız ve ön yargısızdır. Üçüne de güvenmeliyiz. Biz hakemlerimize her imkanı sunuyoruz. Hata elbette olacaktır ama kötü niyet olduğunu düşünmüyoruz. VAR dünyada 29 ülkede uygulanıyor. Biz başarı anlamında en iyi yerde olmak istiyoruz. Haftaya İngiltere’ye gideceğim ve hakem danışmanımız Hugg Dallas ile İngiltere Futbol Federasyon Başkanı ile temaslarım olacak” ifadelerini kullandı.

‘Kulüp başkanı ile tavla oynayan hakem var. Böyle olmaz’

VAR’dan sorumlu MHK üyesi Murat Ilgaz da sistemin işleyişi ve kurallarıyla ilgili olarak kulüp başkanlarına bilgi verdi. Görüntüler Avrupa’dan Daha sonra yedi VAR odasında kulüp başkanlarına uygulamalı olarak pozisyonlar ve değerlendirme yöntemleri anlatıldı. Özellikle ofsayt çizgisinin nasıl çizildiği ve hata payının yüzde bir olduğu aktarıldı. Yaklaşık 1.5 saat süren bu bölümde 12 VAR hakeminin yanı sıra, FIFA kokartlı kadın hakem Neslihan Muratdağlı da bulundu. Görüntüler ise Avrupa liglerindeki pozisyonlar üzerinden değerlendirildi. Her iki bölüme de ilgi gösteren ve sorular yönelten Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un, “Kulüp başkanı ile tavla oynayan hakem var. Böyle olmaz” sözü ilgi uyandırdı. Bu hakemin kim olduğu merak uyandırdı. Koç’un VAR odasındaki operatörlerin tarafsız olmadığı iddiasına, MHK üyesi Murat Ilgaz yayıncı kuruluşa bağlı operatörlerin hiçbir yetkisinin olmadığını ve son kararın VAR hakemleri tarafından verildiğini kaydetti. Toplantıdan son derece memnun kaldığını söyleyen Ali Koç, hakemlere de “yaptığınız işin ne kadar zor olduğunu biliyoruz” ifadelerini kulandı.

Hakem isyanına üç sevk

Galatasaray’da Teknik Direktör Okan Buruk, kırmızı kartla oyun dışında kalan Abdülkerim Bardakcı ve Sportif AŞ Başkan vekili Erden Timur, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na (PFDK) sevk edildi. Corendon Alanya maçı sonrasında hakemlerle ilgili konuşan Buruk’un, tedbirli olarak sevki yapılırken, Timur’un tedbirsiz olduğu dikkat çekti Kırmızı kart gören oyunculardan Sacha Boey, PFDK’ya gönderilmediği için bir maçlık cezanın ardından sahaya çıkabilecek. Abdülkerim Bardakcı ise kural dışı hareket nedeniyle Disiplin Kurulu’na gönderildi. (Milliyet)

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

buradan bir menü oluşturun